Reading Rehberi ve Listening Rehberi Kitaplarına Eş Zamanlı Çalışmak

Reading Rehberi ve Listening Rehberi kitaplarımıza eş zamanlı çalışmak uygun olur mu? Ne zaman uygun, ne zaman değil, neye dikkat etmek lazım?

Soru

“Merhaba. Geçen Perşembe siparişimle tüm kitaplarınızı tamamlamış oldum. Çalışmaya Reading Rehberi’nden 3 gün önce başladım. Daha önce aylarca çokça okuma çalışmış olduğum için zorlanmadan günde 7 sf. hızıyla ilerliyorum, yine de çok sayıda bilmediğim veya zihnime oturmamış kelimelerle karşılaşıyorum. Bu hızla 6 hafta içinde kitabı bitirebilirim. (4 kitabı maksimum 6 ayda bitirmem gerekiyor.)

Aslında 338. sayfada “Sırada Ne Var?” başlığı altında soruma genel bir cevap buldum. Ancak yine de aklıma takıldığı için sorma ihtiyacı duyuyorum.

Sorum: Acaba Reading Rehberi ile Listening Rehberi kitaplarını eş zamanlı olarak (günlük mesela her birinden 5 sf.) çalışsam benim durumumdaki biri için daha iyi olur mu? — Talha”

Cevap

Merhaba Talha Bey, iki kitabı eğer readinginiz çok zayıf değilse birlikte de çalışabilirsiniz. Hatta programınızı renklendirir.

Detaylı Cevap

Reading ve Listening birbirini destekleyen comprehension (anlama) becerileri yani ikisine birlikte çalışmak mümkün. Benim bu noktada tavsiyem eğer öğrenci basit cümleleri okuyup anlayabiliyorsa reading ve listening birlikte gidebilir. Ama ikisi de sıfırsa ilk etapta reading becerisini ilerletmek listening becerisine geçince kolaylık sağlar. İki kitabı birlikte ya da ayrı ayrı bitirip güzel sonuçlar alabilirsiniz. Aslında burada nihai sonuç öğrenci ile ilgili. Deneyin, kendinizi gözlemleyin, hangi şekilde daha çok keyif ve verim alıyorsanız o şekilde devam edin.

Kitapları Hangi Sıra ile Bitirmeliyim?

Öğrenci Soruları serimizin bu yazısında okurlarımızdan sık sık gelen bir soruyu cevaplayacağız. Hüseyin Demirtaş Akademi kitaplarını hangi sıra ile bitirmeliyiz?

Soru

Merhaba sizi uzun zamandır takip ediyor ve kitaplarınızı alma vaktinin geldiğini düşünüyorum. Küçük bir sorum var acaba öncelikle hangisini almalıyım ya da set olarak alırsam hangisinden başlamalıyım. İlginize teşekkürler, saygılar. — Mehmetcan

Cevap

Merhaba Mehmetcan Bey, kitapları şu sırayla öneriyorum.

  • Reading Rehberi
  • Listening Rehberi
  • Essay Rehberi
  • Speaking Rehberi

Set olarak alınca daha avantajlı oluyor.

Detaylı Cevap

Eğer temelden ileri seviyeye bir çalışma programı uygulayacaksanız kitaplarımızı yukarıdaki sıra ile bitirmenizi öneririm. Ancak belli bir beceriyi hedefleyen bir çalışma yapacaksanız öncelikli olarak o beceriye yönelik kitapla başlayabilirsiniz.

Mesela YDS için çalışıyorsanız Reading Rehberi ile çalışmak daha ideal. Ya da örneğin TOEFL veya IELTS Listening için bir önhazırlık gerekiyorsa Listening Rehberi ile çalışabilirsiniz. Ancak belli bir beceriyi hedeflemeden önce o beceriden önce gereken altyapıyı geliştirdiğinize emin olun. Mesela dinlemesi ve yazması zayıf bir öğrencinin speaking çalışmaya yönelmesi sağlıklı değil.

Öğrenci Yorumları: İngilizce Cümleleri Anlama Rehberi

İngilizce Cümleleri Anlama Eğitimi gibi kapsamlı video eğitim programlarımızı tamamlayan öğrencilerimizin farklı bir bakış açısı geliştirerek bize yazdıkları mesajları okumak mutluluk veriyor. Bugün öğrencilerimizden Abdülkadir Bey’in mesajını ele alıp birkaç noktaya değineceğim.

Abdülkadir Ş. – İngilizce Cümleleri Anlama Rehberi Yorumu

Hüseyin hocam selamlar,
“İngilizce Cümleleri Anlama Rehberi” video eğitim serisini bitirmiş bulunmaktayım. Öncelikle emeğiniz için çok teşekkür etmek isterim. Bu zamana kadar grammer üzerinden görmüş olduğumuz eğitim sisteminden sıyrılarak ingilizceyi doğru şekilde anlamaya başladığımdan dolayı çok memnunum. Yabancı dile olan yaklaşımınız sayesinde daha kolay bir şekilde ilerleme sarfedebileceğimi farkettim. Şimdi de bu sürecime Reading Akademi ve sonrasında diğer eğitimleriniz ile devam etmek istiyorum.
Saygılarımla,

Benim Notlarım

İngilizce Cümleleri Anlama Rehberi eğitimini hazırlama amacımız öğrencileri kuru kuru gramer çalışmaktan kurtarıp tüm gramer konularını, farklı yapıları, yüzlerce kelime ve ifadeyi cümle analiz örnekleri ile öğretmekti. Bu amaçla İngilizce Cümleleri Anlama Rehberi Eğitimi kapsamında onlarca farklı gramer konusunda yüzlerce örnek cümleyi adım adım analiz ettik. Sonrasında ise temel ve orta seviye İngilizce paragraf analizleri ile öğrencilerimizin öğrendiklerini daha uzun metinler içinde güvenle kullanmalarını hedefledik. Öğrencilerimizden bu tür yorumlar almak hedeflerimize ve yaklaşımımıza olan inancımızı güçlendiriyor.

Reading Rehberi Gönderileri

Merhaba, Ramazan bayramı döneminde oluşan yoğunluğun ardından Pazartesi günü itibariyle Reading Rehberi kitaplarının gönderimi başladı. Bayram dönemi ve öncesindeki sipariş sırasına göre gönderileri Yurtiçi Kargo’ya sevk ediyoruz.

Matbaadan kitapların tamamı elimize ulaşmadığı için bu hafta kitaplar gün gün küçük paketler halinde geldikçe biz de gün gün paketleyip okurlarımıza gönderiyoruz. Sanıyorum Perşembe akşamına kadar tüm gönderiler tamamlanmış olacak. En kötü ihtimalle de Cuma akşamına tüm gönderileri tamamlamış olmayı planlıyoruz. Kargo ve matbaadan kaynaklanan öngörülmeyen birkaç gecikme dışında süreç rutin şekilde devam ediyor.

Eğer Perşembe veya Cuma akşama kadar Yurtiçi Kargo’dan kargo takip sms gelmezse lütfen Destek sayfasından bizimle iletişime geçin. Şubeyle görüşüp size bilgi verelim.

 

Öğretmen Hikayeleri – Speaking Rehberi

Az önce Facebook üzerinden İngilizce Öğretmenleri grubunda bir fikirler ilgili görüş toplarken beklenmedik bir vakitte sayın meslektaşım Gül Hanım’ın aşağıdaki güzel yorumunu görmekten dolayı çok mutlu oldum açıkçası. Yaptığımız işlerin farklı yaş ve mesleklerde birçok insana ilerleme ve başarı getirmesi beni bir eğitimci olarak çok sevindiriyor.

Gül Hanımın Yorumu

Hüseyin Bey merhabalar sizi hevesle takip ediyorum hem kendim hem öğrencilerim için oldukça geliştirici teknikler öğrendim sizden eşim için speaking rehberini almiştım çok başarılı buldum hatta oturup önce bir güzel ben hazırlandım çok faydasını gördüm bahsettiğiniz seminere mutlaka katılmak isterim fakat size tavsiyem MEB’le bağlantı kurmanız maalum öğretmenler bir kere atanınca kendilerini geliştirmek hatta bunun için üstüne bir de para ve zaman harcamayı pek de tercih etmiyorlar genel olarak ama buradaki meslektaşlarım bankamatik öğretmeni olmayıp hem kendilerini hem öğrencilerini hem de meslektaşlarını geliştiriyorlar ki bununla gurur duyuyorum size de çalışmalarınızda başarılar diliyorum çoğalacağımız umudundayım

 

Kargo Sorunlarından Bir Örnek

Speaking Rehberi Pro paketi alan Salih Bey bize sipariş vereli birkaç gün geçmiş olmasına rağmen kargo ile ilgili bir bildirim almadığını söyledi. Takip kodu üzerinden incelediğimizde Yurtiçi Kargo sisteminden kitabın kargo hareketlerine ulaşamadık. Yani gönderinin nerede olduğu belli değildi.

Çözüm

İlk önce kargo şubemizle görüşüp bir hata kaydı açtık durumun takibi için. İkinci olarak da Salih Bey zaten bir gecikme yaşadığı için durumun çözülmesini beklemek yerine Salih Bey’e yeni bir gönderim yaptık. Kendisine eğer daha sonra bulunan paket gelirse onu bize iade etmesini söyledik. Böylece sorun çözülmüş oldu. Kayıp kitap bize geri geldi, Salih Bey de gecikme yaşamadan kitabına ulaştı.

Sizin yanınızdayız

Merhaba, Destek Ekibi serisinde öğrenci ve okurlarımızla iletişim ve yaklaşımımızı görebilmeniz adına öğrenci diyaloglarımızdan örnekler paylaşacağız.

Destek Talebi

Geçenlerde bir öğrencimizden şu mesaj gelmişti.

İngilizce bağlaçlarla kompleks cümle kursunda son dersim kaldı ve giremiyorum, üstelik bitmesine iki gün var, lütfen yardımcı olun :((( — Gamze

Çözüm

Öncelikle destek cevap süresi iki iş günü olduğu için Gamze Hanıma çözüm sürecinde yaşanan bir gecikme ve zaman kaybı durumunun üyelik süresi uzatılarak telafi edileceğini söyledik. Böyle olması bizce güzel olanı. Kendisine rahat olmasını, sorunu çözeceğimizi ve herhangi bir gecikmenin telafi edileceğini belirttik. Ve de sorunu çözdük.

 

 

 

Essay Rehberi, MCAT için faydalı olur mu?

Soru

Merhaba, ben gelecek planlarım arasında MCAT sınavına girmek var ve o sınavda writing sample var. Acaba bu essay kitabı writing sample’ı verebilmemde ve geliştirmem konusunda yardımcı olabilir mi?

Cevap

Cansu Hanım merhaba, kitap içinde yer alan konu anlatımları tüm writing sınavları için temel konuları içeriyor.  İngilizce bağlaçlar, essay kalıpları, paragraf yazma, fikir geliştirme, outline oluşturma gibi bölümler tüm writing görevleri için gereken temel beceriler. Kitapta yer alan 40’a yakın essay örneği de pek çok konuda kelime ve ifade dağarcığınızı geliştirip daha rahat ve akıcı yazmanıza yardımcı oluyor. Bu sebeple kitap MCAT müfredatı için yardımcı/destek kitap olarak size fayda sağlar.

İngilizcenin Şifreleri yakında yayında

Uzun süredir üzerinde çalıştığım İngilizcenin Şifreleri eğitimi yakında yayınlanacak. İngilizcenin Şifreleri, İngilizce öğrenen veya öğrenmeye başlayacak herkes için gerekli bir eğitim. İngilizcenin Şifreleri ile İngilizce öğrenirken sık yapılan ve büyük zarar sebep olan hatalardan nasıl kaçınacağınızı öğrenecek ve Türkiye dereceli bir İngilizce hocasından birinci elden neye ne şekilde çalışmanız gerektiğini öğreneceksiniz.