Reading Rehberi ve Listening Rehberi kitaplarımıza eş zamanlı çalışmak uygun olur mu? Ne zaman uygun, ne zaman değil, neye dikkat etmek lazım?

Soru

“Merhaba. Geçen Perşembe siparişimle tüm kitaplarınızı tamamlamış oldum. Çalışmaya Reading Rehberi’nden 3 gün önce başladım. Daha önce aylarca çokça okuma çalışmış olduğum için zorlanmadan günde 7 sf. hızıyla ilerliyorum, yine de çok sayıda bilmediğim veya zihnime oturmamış kelimelerle karşılaşıyorum. Bu hızla 6 hafta içinde kitabı bitirebilirim. (4 kitabı maksimum 6 ayda bitirmem gerekiyor.)

Aslında 338. sayfada “Sırada Ne Var?” başlığı altında soruma genel bir cevap buldum. Ancak yine de aklıma takıldığı için sorma ihtiyacı duyuyorum.

Sorum: Acaba Reading Rehberi ile Listening Rehberi kitaplarını eş zamanlı olarak (günlük mesela her birinden 5 sf.) çalışsam benim durumumdaki biri için daha iyi olur mu? — Talha”

Cevap

Merhaba Talha Bey, iki kitabı eğer readinginiz çok zayıf değilse birlikte de çalışabilirsiniz. Hatta programınızı renklendirir.

Detaylı Cevap

Reading ve Listening birbirini destekleyen comprehension (anlama) becerileri yani ikisine birlikte çalışmak mümkün. Benim bu noktada tavsiyem eğer öğrenci basit cümleleri okuyup anlayabiliyorsa reading ve listening birlikte gidebilir. Ama ikisi de sıfırsa ilk etapta reading becerisini ilerletmek listening becerisine geçince kolaylık sağlar. İki kitabı birlikte ya da ayrı ayrı bitirip güzel sonuçlar alabilirsiniz. Aslında burada nihai sonuç öğrenci ile ilgili. Deneyin, kendinizi gözlemleyin, hangi şekilde daha çok keyif ve verim alıyorsanız o şekilde devam edin.