İngilizce Cümleleri Anlama Rehberi

İngilizce Cümleleri Anlama Rehberi nedir, ne işe yarar? ilk önce en temel soruyla başlayalım.

İngilizce Okuma Anlamanın Temeli: Cümle

Yıllardır pek çok farklı seviye ve yaştan öğrenciyle çalışıyorum. Öğrencilerin çoğunda İngilizce olarak okuduğunu anlama sorunu görüyorum. Ali ata bak tarzı cümleler anlaşılıyor ama cümle biraz uzayınca ya da farklı kalıp ya da yapılar kullanılınca işler karışıyor. Dahası cümle bir metnin, bir paragrafın yapı taşıdır. Cümleleri anlamadan bir metni, bir kitabı, bir eseri anlamak çok zor.

Bu sebeple temel ve orta seviye öğrencilerin İngilizce okuma anlama becerilerini geliştirmek, cümleleri adım adım analiz edip, tüm gramer yapılarıyla ilgili örnekler incelemek için İngilizce Cümleleri Anlama Rehberi eğitimini geliştirmeye başladım.

Bu eğitimde İngilizce dilbilgisinde yer alan onlarca konu ile ilgili yüzlerce farklı seviyede cümleyi tek tek analiz ediyoruz. Böylece hem tüm İngilizce gramerinin cümle içinde kullanımını pratik bir şekilde görüyorsunuz hem de yüzlerce yeni kelime ve ifadeyi adım adım bağlam içerisinde öğreniyorsunuz. Dahası İngilizce Cümleleri Anlama Rehberi eğitiminde cümleleri bölmeyi ve anlamadığınız cümleleri analiz ederken kullanmanız gereken yöntemleri pratik bir şekilde öğreniyorsunuz.

Öğrenciler Ne Diyor?

İngilizce Cümle Anlama Rehberi eğitiminin hikayesini ve beni bu noktaya getiren düşünce sürecini Readingin Kilidini Çözmek. Bu Fikre Ne Dersiniz? yazısında paylaşmıştım. Eğitimle ilgili gelen yorumlardan örnekleri burada paylaşıyorum.

Abdülkadir Ş. – İngilizce Cümleleri Anlama Rehberi Yorumu

Hüseyin hocam selamlar,
“İngilizce Cümleleri Anlama Rehberi” video eğitim serisini bitirmiş bulunmaktayım. Öncelikle emeğiniz için çok teşekkür etmek isterim. Bu zamana kadar grammer üzerinden görmüş olduğumuz eğitim sisteminden sıyrılarak ingilizceyi doğru şekilde anlamaya başladığımdan dolayı çok memnunum. Yabancı dile olan yaklaşımınız sayesinde daha kolay bir şekilde ilerleme sarfedebileceğimi farkettim. Şimdi de bu sürecime Reading Akademi ve sonrasında diğer eğitimleriniz ile devam etmek istiyorum.
Saygılarımla,

Öğrenci Görüşleri

Hüseyin hocam, daha ne olsun… Cümleleri Anlama Rehberi eğitimi, benim gibi okuma engelini bir türlü aşamayan arkadaşlara büyük bir fırsattır diye düşündüm. Harikasınız… — Gönül

İngilizce dil öğrenimine, klasik metodlar yerine farklı yaklaşımlar getirmenizin, öğrenenler açısından çok daha faydalı olacağını düşünüyorum. Emekleriniz için teşekkürler. Öğrenmeyi kolaylaştırıcı yeni yöntemler geliştirmeye devam etmeniz umuduyla, kolaylıklar diliyorum

İngilizce Cümleleri Anlama Rehberi #Kayıt

İngilizce Cümleleri Anlama Rehberi programına kısa ve uzun dönem olmak üzere 2 farklı kayıt seçeneği bulunuyor. Kısa dönem kayıtta eğitime 6 ay erişim sunuluyor, uzun dönem kayıtta ise eğitime 1 yıl erişim sunuluyor. Ayrıca farklı eğitimleri birleştiren paket programlarla Hüseyin Demirtaş Akademi eğitimlerine avantajlı kayıt imkanı sunuyoruz.

İngilizce Cümleleri Anlama Rehberi Kısa Dönem Kayıt Seçenekleri

İngilizce Cümleleri Anlama Rehberi
690 ₺
İngilizce Cümleleri Anlama Rehberi
Reading Rehberi kitabı
Derslere 6 ay erişim
Satın Al
Tüm Reading Eğitimleri
1090 ₺
İngilizce Cümleleri Anlama Rehberi
Reading Akademi
İleri Seviye İngilizce Okuma Kampı
Reading Rehberi kitabı
Derslere 6 ay erişim
Satın Al

İngilizce Cümleleri Anlama Rehberi Uzun Dönem Kayıt Seçenekleri

İngilizce Cümleleri Anlama Rehberi
970 ₺
İngilizce Cümleleri Anlama Rehberi
Reading Rehberi kitabı
Derslere 1 yıl erişim
Satın Al
Tüm Reading Eğitimleri
1590 ₺
İngilizce Cümleleri Anlama Rehberi
Reading Akademi
İleri Seviye İngilizce Okuma Kampı
Reading Rehberi kitabı
Derslere 1 yıl erişim
Satın Al

Güvenli Ödeme Altyapısı

Hüseyin Demirtaş Akademi üzerinde ödeme güvenliğini en üst düzeyde tutmak için Zara, Samsung, Atlas Global ve Çiçek Sepeti gibi önde gelen şirketlere ödeme altyapısı sağlayan İyzico ile çalışıyorum. Tüm kredi kartı ödemeleri cep telefonunuza gelen güvenlik koduyla doğrulanıyor. Ayrıca dilerseniz ödeme ekranında BKM Express, havale ya da EFT seçeneklerini de seçebilirsiniz.

Kurumsal Fatura

Hüseyin Demirtaş Akademi siparişlerinin faturaları eFatura ya da eArşiv fatura olarak iletilmektedir. Eğer kurum ya da şirketiniz için yapacağınız bir satın alma için kurumsal faturaya ihtiyacınız varsa bireysel olarak siparişi tamamladıktan sonra Destek sayfası üzerinden ya da sipariş onay e-postasına cevap olarak fatura bilgilerinizi bize iletin. 3-5 iş günü içinde kurumsal faturanız sistemde kayıtlı e-posta adresinize iletilir.

İngilizce Cümleleri Anlama Rehberi Eğitiminde Neler Var?

 • Kolaydan zora tüm İngilizce gramer yapılarını onlarca örnek cümle analizi ile öğrenin
 • Kuru kuru gramer değil okuduğunuzu anlamayı öğrenin
 • İnternet üzerinden 7/24 online erişim ile istediğiniz zaman istediğiniz yerden çalışın
 • Tüm eğitimde toplam 70+ ders ve 20+ saat video içerik
 • İngilizce metinleri daha iyi anlamanız için 20 farklı & detaylı paragraf analizi
 • Tüm derslere 1 yıl erişim ile bolca konu tekrarı imkanı
 • Temel – orta seviye İngilizce bilen öğrenciler için ideal
 • İngilizceyi ezberlemek değil anlamak isteyenlerin eğitimi

Bu Eğitim Kimin için?

 • İngilizce cümleleri nasıl böleceğini, kelimeleri nasıl birleştireceğini öğrenmek isteyenler için
 • İngilizce cümle yapılarını ve cümle analiz yöntemlerini öğrenmek isteyenler için
 • İş hayatında ve okul hayatında İngilizce okuma becerisini ilerletmek isteyenler için

Hangi Seviyede Olmalıyım?

Bu eğitimi takip edebilmek için temel İngilizce seviyesi yeterli. Her bir cümleyi detaylıca analiz edeceğim için temel seviyede olsanız bile dersleri takip edebilirsiniz. Eğer orta üstü ya da ileri seviye bir İngilizce okuma eğitimi arıyorsanız önce Reading Akademi sonra da İleri Seviye İngilizce Okuma Kampını inceleyin.

Gramere Hakim Değilim. Bana Uygun mu?

İngilizce Cümle Anlama Rehberi eğitiminde tüm cümleleri tek tek analiz edip bu cümlelerdeki gramer yapılarının kullanımı anlatacağım için gramer konularına hakim olmanız gerekmiyor.

Detaylı Öğrenci Röportajı

Öğrenci: Abdulkadir Ş.

İngilizce Cümleleri Anlama Rehberi eğitimine ne amaçla kayıt oldunuz?

 • İngilizce metinleri doğru şekilde anlayıp, anlam bağlamını anlamakta zorlanmış olduğum paragraf ve uzun cümleleri anlayabilmek.

İngilizce Cümleleri Anlama Rehberi derslerinden öğrendiğiniz ve beğendiğiniz 10 ifade ya da kelimeyi hangi derste olduğunu belirterek yazın.

 1. I moved to Trabzon last week, and I’m living with my cousin -for the time being-. (for the time being) – Zamanlar
 2. No sooner had the married couple left the party than people started gossiping
  about them. (No sooner … than ) – Zamanlar
 3. Do interest rates usually increase in order to curb inflation ? (interest rates) – Zamanlar
 4. This book is too long to read in a week. ( to + infinitive) – Adjective
 5. I merely/purely/simply wanted to advise you – Adverb

Yaklaşım ve anlama olarak her derste kendi açımdan oldukça fayda gördüğüm için aradan seçmek açıksa zor oldu 🙂

İngilizce Cümleleri Anlama Rehberi eğitimini baştan sona bitirmek size İngilizce cümleleri analiz etme ve anlamlandırma ile ilgili hangi temel beceri, teknik ve bakış açılarını kazandırdı? 

 1. Öncelikle cümle ne kadar uzun olursa olsun cümleyi oluşturan yapıların farkına varıp ayırt ettikten sonra rahat bir şekilde anlamlandırılabileceğini öğrendim.
 2. Grammer üzerinde takılı kalmaktan dolayı ingilizcenin dinamiklerinden uzak kalmış olduğumu farkettim. Yani ana dilimizde farketmeden kullandığımız kalıp ve yapıların her dilin yapısında bulunduğunu ve bunlara ancak okumalar yaparak aşina olabileceğimi öğrendim.
 3. Cambridge sözlük özelinde kelime öğrenmenin nasıl daha efektif yapılabileceğini ve kelimenin kullanımına ait cümleleri fraze.it üzerinde incelemeyi öğrendim.

İngilizce Cümleleri Anlama Rehberi eğitiminde size en çok fayda sağlayan 3 ders hangileri ve neden?

 1. Öncelikle tense yaklaşımını basit bir şekilde kavramış olduğum zamanlar serisi
 2. Uzun cümleleri birleştirmekte zorlandığım “relative clauses” serisi
 3. Okuma parçalarında cümleleri birleştirmemi kolaylaştıran “bağlaçlar” serisi

Bu eğitime başlamadan önceki halinizle bu eğitim bitirdikten sonraki halinizi karşılaştırdığınızda neler söyleyebilirsiniz?

 • Öncelikle bunca senedir doğru düzgün kavrayamamış olmaktan ve nereden başlayıp nasıl doğru şekilde öğrenebileceğim arayışında olduğum ingilizce konusunda, bu derse rastlamak benim için bu dili kavrama noktasında bir heyecan oldu.

İngilizce Cümleleri Anlama Rehberi eğitimini ne kadar sürede bitirdiniz, ortalama ne kadar vakit ayırdınız? Çalışma programınızı ve yönteminizi açıklayın.

 • 5-6 ay gibi bir sürede bitirdim. Bir çoğunu tekrar tekrar izledim. Bir süre sonra düzenli çalışmaya ara vermemden dolayı tekrar zamanlar serisinden sonra hızlıca bir tekrar yaptım.
 • Video ders çıktıları üzerinden dersleri takip ettim. Ayrıca kendi defterimde notlar tuttum. Öğrendiğim kelimeleri cambridge sözlük üzerinde kelime listesi oluşturup yeni öğrendiklerimi listeye kayıt etmeye başladım.

İngilizce Cümleleri Anlama Rehberi eğitimini biri size sorsa, sizce kayıt olmalı mıyım? Ne dersin dese cevabınız ne olurdu?

 • İngilizceyi sadece sınav bazlı değil gerçekten öğrenmek istiyorsan bu seriyi mutlaka izlemelisin !

Eğitim nerede?

İngilizce Cümleleri Anlama Rehberi online bir eğitim. Tüm ders videolarına Hüseyin Demirtaş Akademi üzerinden e-posta adresiniz ve sistem şifrenizle ulaşacaksınız. Şifreniz kayıt esnasında otomatik olarak oluşturuluyor. İnternet üzerinden istediğiniz yerden derslere erişebileceksiniz.

Eğitim ne zaman başlıyor? Eğitim programı nasıl?

İngilizce Cümleleri Anlama Rehberi kendi hızınızda istediğiniz zaman internet üzerinden 7/24 takip edebileceğiniz özel bir video eğitim sistemi. Eğitime kayıt olduktan sonra hemen Eğitimlerim sayfası üzerinden derslere erişebiliyorsunuz. Dersleri tekrar edebilmeniz ve içeriği sindirmeniz için tüm eğitime 1 yıl erişim hakkınız var.

İnceleyeceğimiz Cümlelerden Örnekler

 • No sooner had the married couple left the party than people started gossiping about them.
 • They had been staying at a hotel by the sea for a week when I ran into them in Antalya.
 • By the next elections, this government will have been running the state for eight years.
 • The police chief asked the kid whether he could remember the plate number.
 • The system will not have to be shut down provided that the antivirus has been activated.
 • If only we’d noticed you in time, we might have stopped the car.
 • I object to having more homework than the rest of the class.
 • Not every individual has the capacity to memorize poems. Some people lack it completely.
 • The witness doesn’t remember every detail, but she is sure that she saw a scar on his forearm.
 • We stumbled upon old photographs lying around in a drawer.
 • The longer you leave it untreated, the worse the infection will get.
 • Despite being somewhat an inexperienced player, he showed a talent unmatched.
 • I was delighted to see him, for we hadn’t seen each other since we were mere children.

Derslerden Bir Örnek

İngilizce Cümleleri Anlama Rehberi eğitimine kayıt olacak öğrencilere fikir vermesi için müfredatı ve örnek bir dersi aşağıda paylaşıyorum. Bu eğitime kayıt olan olmayan herkese fayda sağlayacak kendi içinde bütünlüğü olan bir İngilizce cümle yapıları ve zaman cümleleri analiz dersi.

Sık Sorulan Sorular

Bu eğitime katılmak için hangi seviyede olmalıyım?

İngilizce Cümleleri Anlama Rehberi temel ve orta seviyede İngilizce bilgisine sahip öğrenciler içindir.

Derslere internet üzerinden erişebilir miyim? İnternet zorunlu mu?

Evet, derslere Hüseyin Demirtaş Akademi hesabınız üzerinden size özel kullanıcı adı ve şifrenizle derslere online olarak erişebilirsiniz.

Eğitime erişim süresi ne kadar?

İngilizce Cümleleri Anlama Rehberi çerçevesinde sizin için eğitim sistemimize yükleyeceğim ders kayıtlarına tam 1 yıl boyunca erişim hakkınız olacak. Böylece eğitimdeki dersleri tekrar tekrar izleme imkanınız olacak. Ders kayıtlarını indirme seçeneği bulunmuyor ancak internet üzerinden üyelik süreniz boyunca dilediğiniz kadar tekrar etme şansınız var.

Eğitimi yurt dışından alacağım, Türkiye adresim yok. Ne yapmalıyım?

İleri Seviye İngilizce Okuma Kampına kayıt olurken sistem sizden Türkiye’de bir adres talep eder. Eğer Türkiyede bir adresiniz yoksa aşağıda yer alan benim ofis adresimi kullanıp, siparişinizin notlar kısmına da kendi yurt dışı adresinizi girin.

Dap Vadisi, Merkez mah, Kağıthane cd, 34406, Kağıthane, İstanbul

İngilizce Cümleleri Anlama Rehberi — Ders Listesi

İngilizce Cümleleri Anlama Rehberi eğitiminin güncel ders listesi aşağıda yer alıyor. Dönem dönem sistem güncellemeleri sebebiyle ders sayısı ve sırasında ufak değişiklikler olabilir.

İCA: Giriş

 • İCA: Güncellemeler (v2)
 • İCA: Giriş (v2)
 • İCA: Ne Kadar Gramer Lazım? (v2)

İCA: Zamanlar (Tenses)

 • İCA: Cümle Analizleri – Zamanlar #1 (v2)
 • İCA: Cümle Analizleri – Zamanlar #2 (v2)
 • İCA: Cümle Analizleri – Zamanlar #3 (v2)
 • İCA: Cümle Analizleri – Zamanlar #4 (v2)
 • İCA: Cümle Analizleri – Zamanlar #5 (v2)
 • İCA: Cümle Analizleri – Zamanlar #6 (v2)
 • İCA: Cümle Analizleri – Zamanlar #7 (v2)

İCA: Auxiliary Verbs

 • İCA: Cümle Analizleri – Subject Verb Agreement #1 (v2)
 • İCA: Cümle Analizleri – Subject Verb Agreement #2 (v2)
 • İCA: Cümle Analizleri – Subject Verb Agreement #3 (v2)
 • İCA: Cümle Analizleri – Auxiliary Verbs #1 (v2)
 • İCA: Cümle Analizleri – Auxiliary Verbs #2 (v2)
 • İCA: Cümle Analizleri – Dependent Prepositions (v2)

İCA: Negation

 • İCA: Cümle Analizleri – Negation #1 (v2)

İCA: Adjectives

 • İCA: Cümle Analizleri – Adjectives #1 (v2)
 • İCA: Cümle Analizleri – Adjectives #2 (v2)
 • İCA: Cümle Analizleri – Adjectives #3 (v2)
 • İCA: Cümle Analizleri – Adjectives #4 (v2)
 • İCA: Cümle Analizleri – Adjectives #5 (v2)

İCA: Adverbs

 • İCA: Cümle Analizleri – Adverbs #1 (v2)
 • İCA: Cümle Analizleri – Adverbs #2 (v2)

İCA: Prepositions

 • İCA: Cümle Analizleri – Prepositions #1 (v2)
 • İCA: Cümle Analizleri – Prepositions #2 (v2)

İCA: Exclamations

 • İCA: Cümle Analizleri – Exclamations (v2)

İCA: Determiners

 • İCA: Cümle Analizleri – Determiners #1 (v2)
 • İCA: Cümle Analizleri – Determiners #2 (v2)

İCA: Dersler

 • İCA: Pronouns (v2)
 • İCA: Word Order (v2)
 • İCA: Multi Word Verbs (v2)

İCA: Noun Phrases

 • İCA: Cümle Analizleri – Nouns & Noun Phrases (v2)

İCA: Noun Clauses

 • İCA: Cümle Analizleri – Noun Clauses #1 (v2)
 • İCA: Cümle Analizleri – Noun Clauses #2 (v2)

İCA: Modals

 • İCA: Cümle Analizleri – Modals #1 (v2)
 • İCA: Cümle Analizleri – Modals #2 (v2)
 • İCA: Cümle Analizleri – Modals #3 (v2)
 • İCA: Cümle Analizleri – Modals #4 (v2)
 • İCA: Cümle Analizleri – Modals #5 (v2)

İCA: Şartlı İfadeler (Conditionals)

 • İCA: Cümle Analizleri – Conditionals #1 (v2)
 • İCA: Cümle Analizleri – Conditionals #2 (v2)
 • İCA: Cümle Analizleri – Conditionals #3 (v2)

İCA: Passives

 • İCA: Cümle Analizleri – Passives #1 (v2)
 • İCA: Cümle Analizleri – Passives #2 (v2)

İCA: Relative Clauses

 • İCA: Cümle Analizleri – Relative Clauses #1 (v2)
 • İCA: Cümle Analizleri – Relative Clauses #2 (v2)
 • İCA: Cümle Analizleri – Relative Clauses #3 (v2)

İCA: Reported Speech

 • İCA: Cümle Analizleri – Reported Speech (v2)

İCA: Subjunctives

 • İCA: Cümle Analizleri – Subjunctives (v2)

İCA: Conjunctions

 • İCA: Cümle Analizleri – Bağlaçlar #1 (v2)
 • İCA: Cümle Analizleri – Bağlaçlar #2 (v2)

İCA: Inversion

 • İCA: Cümle Analizleri – Inversion #1 (v2)
 • İCA: Cümle Analizleri – Inversion #2 (v2)

İCA: Paragraflar

 • İCA: Paragraf Analiz – Accidents (v2)
 • İCA: Paragraf Analiz – Adverts (v2)
 • İCA: Paragraf Analiz – Advice (v2)
 • İCA: Paragraf Analiz – Airplane (v2)
 • İCA: Paragraf Analiz – Animals (v2)
 • İCA: Paragraf Analiz – Apartment (v2)
 • İCA: Paragraf Analiz – Babysitter (v2)
 • İCA: Paragraf Analiz – Silence (v2)
 • İCA: Paragraf Analiz – Social Networking (v2)
 • İCA: Öğrencilerle Paragraf Analizi
 • İCA: Paragraf Analiz – Chocolate (v2)
 • İCA: Paragraf Analiz – Children (v2)
 • İCA: Paragraf Analiz – Climate (v2)
 • İCA: Paragraf Analiz – Christmas (v2)
 • İCA: Paragraf Analiz – Calories (v2)
 • İCA: Paragraf Analiz – Carbon Footprint (v2)
 • İCA: Paragraf Analiz – Careers (v2)
 • İCA: Paragraf Analiz – Clothes (v2)
 • İCA: Paragraf Analiz – Coffee (v2)
 • İCA: Paragraf Analiz – Computers (v2)
 • İCA: Paragraf Analiz – Cosmetic Surgery (v2)

İade?

Hem sizin vaktinize hem de kendi vaktimize değer veriyor ve saygı duyuyoruz. Bu sebeple kayıt olacağınız ya da satın alacağınız eğitim veya kitaplarla ilgili doğru tercihler yapabilmeniz için detaylı açıklamaları, örnek videoları, öğrenci değerlendirmeleri ve sık sorulan soruların cevabını her bir eğitim veya kitabın tanıtım sayfasında paylaşıyoruz.

Mevzuat gereği şu anda dijital eğitim ve kitaplarda iade seçeneği bulunmuyor. O sebeple eğer herhangi bir eğitim veya kitapla ilgili açıklama, detay ve örnekler aklınızdaki sorulara cevap vermediyse satın alma işlemi öncesinde Destek sayfasından bize yazabilirsiniz. O anki iş yoğunluğuna bağlı olarak 1-3 iş günü içerisinde mesajınıza cevap vermeye ve sizi doğru yönlendirmeye çalışacağız. Bazen okurlarımız bizden bu kitap ya da bu eğitim size uygun değil cevabı alınca şaşırıyorlar ancak durum neyse onu paylaşıyoruz.

Bu açıdan genel olarak kitap ve eğitimlerimizle tanışan öğrenciler çok memnun oluyor, eşine, dostuna sevdiklerine öneriyor. Umarım sizinle de böylesi güzel anılarımız olur.