Hüseyin Demirtaş Akademi, özel video eğitim paketleri ile ilgili detaylı örnek derslere bu sayfadan ulaşabilirsiniz. Amacımız her öğrencinin kendine en uygun eğitime ulaşmasını sağlamak. Bu sebeple eğitim örneklerini, tarzını ve içeriklerini inceleyerek sağlıklı bir karar vermenizi istiyoruz. Dijital eğitim ve ürünlerde iade seçeneği olmadığı için hem sizin haklarınızı hem kendi haklarımızı korumak ve gereksiz zaman kaybının önüne geçmek için bu detaylı bilgilendirme sayfasını oluşturduk.

360 Derece İngilizce Konuşma Kursu

Bu bölümde 360 Derece İngilizce Konuşma Kursu programının ilk haftasında yer alan 2 üniteden örnekleri sizinle paylaşıyoruz. Normalde eğitim sisteminde her ders kendine özel bir sayfada yer alıyor ama burada pratik olması açısından örnek dersleri tek bir sayfada topladık.

SK: Hafta 1 – Ders 1

 • SK: Ders #1 – Giriş
 • SK: Ders #1 – Kalıplar
 • SK: Ders #1 – İfade Bulma
 • SK: Ders #1 – Temel Kavramlar #1
 • SK: Ders #1 – Temel Kavramlar #2
 • SK: Ders #1 – Pratik Yöntemi
 • SK: Ders #1 – İngilizce Sesler & Telaffuzları
 • SK: Ders #1 – Ödevler

SK: Hafta 1 – Ders 2

 • SK: Read & Listen – Body Language #1
 • SK: Read & Listen – Body Language #2
 • SK: Listen & Speak – Body Language #1
 • SK: Listen & Speak – Body Language #2
 • SK: Bu Dersin Ödevleri
 • SK: İngilizce Konuşma Becerisinin Temellerini Anlamak
 • SK: 3+1 Önemli Not
 • SK: Writing – Body Language
 • SK: Listen & Speak – Transcript
 • SK: Her Gün Yapmanız Gereken Bir Ödev

Öğrencilerden Yorumlar

Serkan 

“360 Derece İngilizce Konuşma Kursu” için tekrar teşekkür ediyorum. İngilizceyi doğru öğrenmek için geçen yıl sadece podcast leri dinleyerek başladığım yolda “kelime öğrenme, yazı yazma, dinleme, telafuz ve konuşma” konularında çok iyi şekilde yönlendirdi.


SK: Ders #1 – Kalıplar


SK: Ders #1 – İfade Bulma


SK: Read & Listen – Body Language #1

Bu bölümde Body Language yani vücut dili temalı bir metin incelemeye başlıyoruz. Bu hem konu bilgimiz hem de bu konudaki kelime ve ifade dağarcığımızı geliştirmeye yardımcı olacak. Dahası metni incelerken güzel yapı ve kelimelerle ilgili örnek cümleler kuruyoruz. Bol bol not alın!

Ders Notları

 • Understanding Body Language and Facial Expressions
 • Body language refers to the non-verbal signals that we use to communicate.
 • Refer to
 • I was not referring to you.
 • Hey Tom!
 • I was referring to the other Tom.
 • According to experts, these nonverbal signals make up a huge part of daily communication.
 • According to my father, everyone is wrong.
 • Planning makes up a huge part of my job.
 • Daily communication is important.

SK: Listen & Speak – Body Language #1

Merhaba, bu derste sizinle body language konulu sorular ve örnek cevaplarını paylaşıyorum. İlk etapta elinizden geldiğince takip etmeye çalışın, bu cevapların transkriptlerini de bu ünitede bir derste paylaşıyorum.

Sorular

BODY LANGUAGE: Part 1

 1. Can we communicate without words? How?
 2. Do you use your body language while speaking?
 3. Do people in your country use body language?
 4. Do you think body language makes a speech more effective? Why?
 5. What are the benefits of body language?
 6. Is it hard to interpret the message given by body language?

SK: Writing – Body Language

Bu derste sizinle bu ünitenin teması ile ilgili sizin için yazdığım örnek bir paragrafı ve çevirisini paylaşıyorum. Siz de kendi yazı ödevinizde bu paragraftaki cümle, ifade ve kelimelerden ilham alabilirsiniz.

Body Language

Body language is an important part of communication. It is a universal language. People in all countries use body language in one way or another. Body language means gestures and facial expression that people use to express their feelings and emotions. Gestures and facial expression might mean different things in different cultures. Examples of body language are raising your eyebrows, nodding your head etc. Body language makes communication more lively and interesting.

Vücut Dili

Vücut dili iletişimin önemli bir parçasıdır. O, evrensel bir dildir. Tüm ülkelerdeki insanlar bir şekilde vücut dilini kullanır. Vücut dili insanların duygu ve hislerini ifade etmek için kullandığı jestler ve yüz ifadeleri anlamına gelir. Jestler ve yüz ifadeleri farklı ülkelerde farklı şeyler ifade edebilir. Vücut dili örnekleri, kaşları kaldırmak, başı sallamak v.b.’dir. Vücut dili iletişimi daha canlı ve eğlenceli yapar.


SK: Bu Dersin Ödevleri

Ödev 1

İlk göreviniz body language konulu bir paragraf yazmak. Paragrafınız en az 100 en çok 120 kelime olmalı. Yani bu aralıkta bir paragraf yazın. Ödevinizi belirtilen eposta adresine Word dosyası ya da eposta metni olarak gönderin.

Ödev 2

Bu ünitedeki tüm dersleri bitirdikten sonra, okuma, dinleme, konuşma, yazma çalışmaları bittikten sonra aşağıdaki soruya 1 dakikalık sesli bir cevap verin. İçinize sinen ya da şu an verebildiğiniz en iyi cevabı verene kadar ses kaydı alabilirsiniz. En son kaydınızı yazıya dökün çünkü bazen ses dosyasından söylenenler anlaşılamayabiliyor. Daha sonra ses dosyası ve yazılı halini belirtilen eposta adresine e-posta olarak gönderin.

 • Why is body language important for communication?

SK: Listen & Speak – Transcript

Can we communicate without words? How?
Yes I think we can communicate without words. Words help us express our feelings and emotions both in an oral form or in a written form.But I think it’s possible to communicate without words. For example if you don’t know how to speak, you can draw a picture and you can try to express yourself and communicate with other people or if you are not able to find the word you’re looking for. You can maybe use your hands. You can use gestures, you can use your body to express what you mean or to communicate with other people. So it’s possible to communicate without words but I think words make communication much faster and a lot more efficient because if you try to draw a picture for everything you want to express it takes a very long time or if you try to use gestures to express everything to communicate then it becomes very difficult. So this is what I think.
Do you use your body language while speaking?
I think I use my body language while speaking for example if I’m trying to explain something. I use my hands or if I’m trying to communicate with a with another person I think I use my head my facial gestures so if I’m happy I smile. If I’m not happy or if I’m confused I make it clear using my body movements using my body language.
Do people in your country use body language?
Yes people in our country use body language and I think everyone uses body language and it’s not just about our country. I think people in all countries use body language. I think it’s universal. For example when you’re angry maybe you you make gestures with your hand or maybe you shake your head So body language is something that everyone uses.
Do you think body language makes the speech more effective? Why?
Yes I think body language makes a speech more effective because when you use your body language I think your communication becomes more effective. You are able to express yourself more clearly if you simply speak and do not move, if you don’t use your body language you’ll look like a robot. You look like someone who does not have emotions. We expect other people to use their body language maybe use their facial expressions. We expect them to use gestures. We expect them to use their hands and so on. So if someone is not using his or her body language then that speech becomes dull or boring. So as a result of this I think body language makes the speech more effective.
What are the benefits of body language?
I think there are many benefits of body language. First of all body language makes a talk or a speech more effective. Secondly it makes at speech or it makes communication more entertaining. For example if someone does not use body language, I think of their speech becomes kind of boring or dull. And finally I think using body language makes communication more effective because it makes us look more human. So for example if you’re angry and if you clenched fist or if you’re angry and if you raise your eyebrows that makes it more real. So body language definitely contributes to communication.
Is it hard to interpret the message given by body language? I think this is a tricky question because sometimes I think it’s easy to understand body language but sometimes it’s not easy to understand body language. For example, some signals are very clear. If you’re angry and if you’re clenching your fist or if you’re angry and you’re raising your eyebrows I think it’s clear. So if I see someone looking angry I know that they’re angry. So it’s easy to understand but sometimes there are some subtle cues. There are some detailed gestures and it might be difficult to understand them. Especially I think men are not very good at understanding those body movements. I think women are more capable of interpreting those messages and sometimes body language might differ from country to country.So the the body language that we use here in Turkey might be different from the body language that people in the US use. So there might be differences and these differences make it difficult to interpret the body language.


Öğrencilerden Yorumlar

Meltem

Size ve ekibinize çok teşekkür ederim. 360 Derece Konuşma Kursu’na başladığımda ielts sınavına da hazırlanmaya başlamıştım, en zorlandığım kısım olan speaking için çok fazla katkısı oldu. Yine daha önce edindiğim Speaking, Essay ve Reading rehberi kitapları ilerlememde çok büyük etkileri oldu.Emeğinize sağlık çok teşekkürler.

 


360 Derece İngilizce Konuşma Kursuna Kayıt

360 Derece İngilizce Konuşma Kursuna kayıt olup ve kapsamlı programın tamamına, ödev kontrolü ve rehberliğe ulaşmak için 360 Derece İngilizce Konuşma Kursu tanıtım sayfasını ziyaret edin.